Fırsat eşitliğiyle güçleniyoruz.

Toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalık çalışmaları

Kapsayıcı bir kurum kültürüyle herkesin eşit olanaklara sahip olmasını destekliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin tüm çalışan ve paydaşlarımız tarafından benimsenmesi için farkındalık çalışmalarını ve kadınlara sunduğumuz fırsatları geliştirmeye devam edeceğiz.

Tüm operasyonlarımızda cinsiyet eşitliğini sağladığımızı belgelendirmek için programlar hayata geçireceğiz. Bu kapsamda Türkiye’de İşte Eşit Kadın serfikasını alarak bu konudaki başarımızı tescil ettiğimiz önemli bir adım attık.

Toplum Cinsiyet Eşitliği Programımızın temel odak alanları:

  • Karar alıcı rollerde kadınların etkisini artırmak
  • İş-yaşam dengesini geliştirmek
  • Kadınların geleneksel olmayan işlere erişimini artırmak
  • Cinsiyetçi olmayan iletişim dilini sürdürmek
  • Tüm paydaşlarımızla birlikte kadının iş gücüne katılımına engel olabilecek faaliyetlerin önüne geçmek

Yürüteceğimiz çalışmalarla kadın çalışan oranımızı %30'dan %51'e çıkaracağız.

Eşitliğin +1'iyiz!

Ham maddelerimiz şerbetçi otu, arpa, su, maya…

Her birinin tadı, rengi ve dokusu farklı. Farklı ancak aynı kazanda, doğru koşullarda bir araya geldikleri şişelerle bugün hayatın her anının eşlikçisi oluyorlar. Anadolu’nun birleştirici gücünden ilhamla 52 yıldır iş hayatındaki serüvenimiz, çeşitliliğin aynı kazandaki uyumunun peşinde devam ediyor. Bu nedenle fırsat eşitliği, çeşitlilik ve kapsayıcılık bizim için yalnızca birer kelime değil, şirket kültürümüzün ana unsurları. Biliyoruz ki atılan her +1 adım kelimelerden daha çok şey anlatır. O adımları yalnızca kuruluşumuzda değil, hizmet verdiğimiz toplumlarda da toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirmek için atmaya kararlıyız.

Önce hedefler belirledik, kararlılığımızı göstermek ve uluslararası kriterlere ulaşmak için uzun soluklu çalışmalar yaptık.

İlk olarak 2011’de Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (United Nations Global Compact) imzaladık. 2013’te KAGİDER önderliğinde, Dünya Bankası desteği ile geliştirilen Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası’nı aldık. 2015 yılında ise Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin ilk imzacıları arasına adımızı yazdırdık.

Aktif çalışmalar yaparken sektörümüze de ilham olması için bağımsız bir kurumun denetimine girmeye karar verdik.

Böylece 2020’de Sürdürülebilirlik Akademisi ve Intertek’in verdiği “İş’te Eşit Kadın” sertifikasını FMCG sektöründe alan ilk şirket olduk. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve ayrımcılık yapılmaması, kadının güçlenmesi için sosyal etki oluşturulması gibi 33 farklı başlıktaki kriterleri karşıladığımızı böylece tescil ettirmiş olduk. Doğru yolda olduğumuzu bir kez daha anladık.

Kurulduğumuz günden bugüne “mesleklerin cinsiyeti olmaz” diyor, her alanda fırsat eşitliğini savunuyoruz.

Bunun da en önemli göstergelerinden biri bira ustalarımızın içerisindeki kadın payımızın dünyanın önde gelen bira akademilerinden mezun olan kadınların 2 katından fazla olması.

Şirket içinde yaydığımız bu ruhun, kadınların ekonomik ve sosyal eşitlik mücadelesine katkı sunması için uzun süredir çalışıyoruz.

UNDP ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliği ile 14 yıldır yürüttüğümüz Gelecek Turizmde sayesinde ülkemizin dört bir yanındaki kadınları iş hayatına dahil olmaları ve hayatın her alanında söz sahibi olmaları için destekliyoruz.

Çeşitli etkinlikler ve iş birliği yaptığımız kurumlarla yarattığımız girişimcilik iklimi ile kadın girişimcilerimizi hem şirket içinde hem de şirket dışında destekliyoruz.

Yaptığımız tüm bu çalışmalar, saygın medya kurumları tarafından da tescil edilmeye devam etti. 2021’de Capital Dergisi’nin geleneksel araştırması kapsamında, kadın çalışan, yönetici ve yönetim kurulu üye sayısı gibi katogorilerde değerlendirildik ve ‘Kadın Dostu Şirket’ler arasına girdik.

Ancak yetmez, daha kapsamlı hedeflere ulaşmak için daha çok adım atmanın şimdi tam sırası.

2030 hedeflerimizde açıkladığımız gibi fırsat eşitliğiyle güçleneceğiz. Çalışmalarımızı sadece şirket içerisinde sınırlı tutmayacak, şirket dışındaki paydaşlarımıza, tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımıza da yayacağız.

Hayal ettiğimiz eşit ve adil dünya için kalbimizi ve aklımızı ortaya koyarak daha fazlasını yapacağız.

Bu dünya herkese ait.